ŠOKIS

ŠOKIS

  

HULA ( daugiau info www.hula.lt )

 

 

Havajuose hula šokama nuo neatmenamų laikų - tai neatsiejama polinezietiškos kultūros ir ypatingo gyvenimo būdo bei pasaulio sampratos dalis. Iki šiol Havajų hulos tradicijos puoselėtojai nesutaria, ar verta perduoti vakarų pasauliui šį Ramiojo vandenyno salų perlą. Ant vienos svarstyklių lėkštės priešininkų argumentai - vakariečiai hulą profanuoja, iš giliausias tradicijas bei dvasines šaknis turinčios vertybės daro pigiu seksualumu dvelkiantį kičą. Tuo tarpu hulos perdavimo šalininkai sako, kad šokis - tai dovana, kurios nevalia godžiai laikytis, pati hulos esmė yra atvira širdis bei dalijimasis. Būtent pastariesiems mes turim būti dėkingi, kad Vakaruose galim matyti hula ne tik holivudiniuose filmuose ir vakarėliuose, bet ir praktikuoti kaip kūno ir sielos atgaivą.

 


Tradicinė kahiko hula buvo šokama pagal bugno ipu-heke ritmą ir giedojimą. Šokis būdavo skirtas mitologiniam arba tautos istorijos siužetui pasakoti (iki misionierių pasirodymo havajiečiai neturėjo rašto). Vėliau su europiečių atvykimu atsirado naujų instrumentų bei melodijų, o tuo pačiu ir naujas hulos stilius - auana. Auana - tai labai moteriškas ir švelnus hulos šokis, priešingai nei khiko, šokamas vien tik moterų. Būtent šio stiliaus hula yra plačiau žinoma. Havajuose šokama tiek kahiko, tiek auana hula, pirmoji laikoma turinti daugiau galios ir sąsajų su protėviais, antroji - švelnia moteriškumo ir meilės išraiška.

 

Hula - itin demokratiškas šokis, jį gali šokti visi: nuo trepsėti išmokusios trimetės iki dar galinčios klibinkščiuoti senolės, nuo laibakojės paauglės iki penkiagubai sunkesnės matronos. Net aukščiausio lygio šokėjos gali būti labai solidžių matmenų - tai nieko netrikdo. Reikia pasakyti, kad apvalios formos hulos šokėjai yra greičiau privalumas nei trūkumas. Manekeniškų standartų nualintoms vakarietėms -  tai tikra atgaiva. Moterys, kurios nedrįstų pasirodyti jokiame salsos, tango ar polkos vakarėlyje gali išreikšti save per šokį, atskleisti kūne slypinčią nuostabią rankų ir klubų plastiką. Hula tampa jų psichologe, gydytoja, o kartais net švelnia dietologe. 

 

Kumu Kea, hulos mokytoja iš Havajų, sako: 

"Hula – tai įžeminanti, gyvybę ir žemę apjungianti praktika, kuri apvalo protą, dvasią ir kūną. Visos tiesos, kurias mes turim patirti apie “pono” (havajiečių tradicinės ho’oponopono praktikos sąvoka, apibrėžianti žmogaus darnos su pasauliu būseną) gyvenimą gali būti atrastos per hulą.

Kuomet mes šokame hulą kaip šventą ar meditacinį šokį, ji atstato mūsų vienybę su kūnu. Šios vienybės pajutimo taip stinga šiuolaikinėje kultūroje, kurioje kūnas suvokiamas kaip objektas, juo dažnai esame nepatenkinti ar dar daugiau – kūno gėdimės.

 Hula – tai jėga, kuri sujungia mus su fizine realybe – žeme, dangumi, jūra, vėju – su visais elementais. Elementais, kurių pajutimo mums taip trūksta šiuolaikiniame daugiaaukščių, asfalto ir automobilių pasaulyje. 

Hula įgalina mus susijungti su moteriškąja energija, kuri  užtikrina kiekvienos žmogiškosios būtybės balansą ir kurios taip stinga perdėm vyriškoje vakarietiškoje kultūroje. Hula turi galią balansuoti vyrišką ir moterišką energijas.

Hulos praktika – tai nuostabi Havajų dovana pasauliui. Dalijimasis hula su visais pasaulio žmonėmis – tai dar vienas žingsnis visuotinės taikos ir dvasinio prabudimo link.

Kur jūs begyventumėte, kokiai etninei grupei bepriklausytumėte, koks kraujas jūsų venomis betekėtų – hula gali tapti jūsų gyvenimo dalimi." 

   

 

STUDIJOS ADRESAS: Mindaugo 44, Vilnius

TELEFONAS: 868685880

 

 

 

 
© PENKTAS ELEMENTAS